David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Život je plný zklamání a je to celkem v pořádku. Maso chutná nejlíp po hladu a postel je nejměkčí po těžké cestě.

— Jack London

Zmije

Autor: Andrzej Sapkowski Hodnocení:8 / 10 24. listopadu 2011, 12:50 | Recenze | Dave

Zmije.

Knížka z reálného světa od tohoto autora pro mě byla velkou neznámou, ale velmi mě zaujala už v knihkupectví po přečtení jedné stránky. Válečné prostředí afghánistánu osmdesátých let, navíc popisované očima celkem obyčejného vojáka sovětské armády, je velmi slibný motiv. Bezútěšné prostředí blokpostů, nepravidelné útoky místních domorodců, šikana od vlastních důstojníků, všudypřítomná smrt kamarádů, to vše popsal Sapkowski mistrovsky. Používá i spoustu autentického žargonu, čímž dodává příběhu na ještě větší věrohodnosti.

Někdy v půlce knihy se ovšem začíná objevovat ve vyprávění podivná zlatá zmije s uhrančivýma očima. Očima, které přenášejí hlavního hrdinu do jiných těl a jiných časů, časů anglické kolonizace Afghánistánu a času tažení Afghánistánem Alexandra Velikého. Velmi zajímavá myšlenka i provedení, akorát jsem si při čtení tak trochu říkal, že je škoda, že se z výborné válečné knihy zničeho nic stal „jen“ výborný fantasy příběh…


Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com