David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Kdyby přišla doba, v níž by nebylo ani bohatých ani chudých, tak budou ještě vždy moudří a hloupí, lstiví a prostí. Tak tomu vždy bylo a tak tomu bude. Silný postaví svou nohu na šíji slabého a lstivý odejme měšec stříbra hloupému a přiměje prostého, aby pracoval místo něho, neboť člověk je ošemetný a jeho dobrota je polovičatá. Takže pouze člověk, jenž leží natažen a nemůže již povstat, je zouplna dobrý.

— Mika Waltari

Zaslíbená země

Autor: Erich Maria Remarque Hodnocení:8 / 10 1. ledna 2005, 0:00 | Recenze | Dave

Zaslíbená země.

Zaslíbená země je poslední Remarqueův román. Zůstal nedokončený, protože Remarque během jeho psaní zemřel. Popisuje život židovského emigranta, kterému se podařilo utéci nacistům do New Yorku. Zde ve společnosti ostatních emigrantů čeká na konec války a pokouší se žít zase normální život, i když to vzhledem k prožitým událostem pro většinu z nich není možné. Kniha je, podobně jako ostatní Remarquovy knihy, panoptikem postav poznamenaných válkou a lidskou krutostí, které se těžko smiřují s prožitým utrpením a snaží se najít oporu jeden v druhém. To, že kniha končí ještě před svým vyvrcholením, je také příznačné. Život většinou také nemá svá velká finále, prostě plyne dál a dál, bez ohledu na okolnosti… Pro znalce Remarquova díla obsah knihy neskrývá žádné zásadní překvapení, ale za přečtení rozhodně stojí.


Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com