David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Kluci si to samozřejmě rozdělili a spí na střídačku. Ten je ale malinkej! Táta na plný úvazek. Kubík se prokopává rád, narozdíl od Matyáše v jeho věku. Naše dvě miminka. Zívanec po svačině.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.

— Karel Čapek

Ve spárech Aljašky

Autor: Jan Kopka Hodnocení:10 / 10 8. dubna 2011, 14:52 | Recenze | Dave

Ve spárech Aljašky.

To, že se na Aljašce pořádají závody psích spřežení, jsem věděl. Tomu, že tam závodí chodci a lyžaři, bych se nepodivoval. Ale že se někdo vypraví do hájemství věčné zimy a sněhu na kole, tomu se mi ze začátku ani nechtělo věřit. Přesto se už dlouhou řadu let na Aljašce jezdí extrémní závod Iditarod Trail Invitational, ve kterém se několik desítek odvážlivců pouští na speciálně pro sníh upravených bikecích na trať dlouhou celých tisích mil.

Často bojují se silným větrem, sněžením, závějemi. Mnohdy bývá extrémní mráz s teplotami klesajícími pod -40 °C, kdy se duše kola samy od sebe rozpadají a jakýkoliv dotyk holé pokožky s kovem je odměněn okamžitým omrznutím. Dobrodruzi přespávají buď v řídce rozmístěných vesničkách po trase, v opuštěných polorozpadlých srubech nebo bivakují přímo na trase ve sněhu. Závod má minimální pořadatelské zajištění, takže každý problém na trase se může velmi snadno změnit v boj o život. Do cíle mají šanci se dostat pouze ti nejlépe připravení, a to nejen po fyzické stránce, ale hlavně psychicky.

Jan Kopka jel závod Iditarod v roce 2007 a napsal o svém zážitku krásnou knížku. O tom, že není důležité vyhrát, ale dojet do cíle. Užívat si samotu, nádhernou aljašskou přírodu a společnost aljašanů, kteří jsou neuvěřitelně milí a ochotní a pomoc člověku v nesnázích považují za naprostou samozřejmost. O tom, že závod přinutí každého sáhnout si až na úplné dno a dozvědět se něco i sám o sobě.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Leave a commentCopyright © 2009–2015 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com