David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Kluci si to samozřejmě rozdělili a spí na střídačku. Ten je ale malinkej! Táta na plný úvazek. Kubík se prokopává rád, narozdíl od Matyáše v jeho věku. Naše dvě miminka. Zívanec po svačině.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Až když přestal ten člověk věřit, osud mu nadělil něco z toho, o čem snil. Mockrát jsem se ptal sám sebe, jestli opravdu musí všem lidským bytostem skřípat v puse písek duny, za níž je oáza.

— Josef Formánek

Vábivé ticho

Autor: Joe Simpson Hodnocení:9 / 10 10. února 2010, 13:23 | Recenze | Dave

Velmi brzy po Rakoncajovi jsem objevil dalšího horolezce, který umí o svých lezeckých zážitcích krásně psát. V této knížce trochu smutnějším tónem. Každý vrcholový horolezec se pohybuje na hraně a téměř nevyhnutelně někteří jeho dobří přátelé v horách zahynou. Asi každý si dříve nebo později musí položit otázku, zda mu za to lezení pořád stojí a zda se přes ztrátu blízkých lidí dokáže přenést. Ve Vábivém tichu se tyto úvahy postupně prolínají se zážitky, kdy sám Joe Simpson stál v horách na pokraji smrti, včetně jeho slavného boje o život v Andách. Postupně se dění stáčí k jedné velké lezecké výzvě: k 1600 metrů vysoké severní stěně Eigeru, Nordwandu, často též označované pro její velké objektivní nebezpečí jako Mordwand. Historie jejího dobývání je fascinující a skrývá v sobě mnoho tragédií. Stejně tak fascinující je Simpsonův popis jeho vlastního pokusu o výstup této cesty.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Leave a commentCopyright © 2009–2015 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com