David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Kluci si to samozřejmě rozdělili a spí na střídačku. Ten je ale malinkej! Táta na plný úvazek. Kubík se prokopává rád, narozdíl od Matyáše v jeho věku. Naše dvě miminka. Zívanec po svačině.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.

— Karel Čapek

Vábivé ticho

Autor: Joe Simpson Hodnocení:9 / 10 10. února 2010, 13:23 | Recenze | Dave

Velmi brzy po Rakoncajovi jsem objevil dalšího horolezce, který umí o svých lezeckých zážitcích krásně psát. V této knížce trochu smutnějším tónem. Každý vrcholový horolezec se pohybuje na hraně a téměř nevyhnutelně někteří jeho dobří přátelé v horách zahynou. Asi každý si dříve nebo později musí položit otázku, zda mu za to lezení pořád stojí a zda se přes ztrátu blízkých lidí dokáže přenést. Ve Vábivém tichu se tyto úvahy postupně prolínají se zážitky, kdy sám Joe Simpson stál v horách na pokraji smrti, včetně jeho slavného boje o život v Andách. Postupně se dění stáčí k jedné velké lezecké výzvě: k 1600 metrů vysoké severní stěně Eigeru, Nordwandu, často též označované pro její velké objektivní nebezpečí jako Mordwand. Historie jejího dobývání je fascinující a skrývá v sobě mnoho tragédií. Stejně tak fascinující je Simpsonův popis jeho vlastního pokusu o výstup této cesty.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Leave a commentCopyright © 2009–2015 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com