David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Temelín v dálce jede naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.

— Karel Čapek

Totožnost

Autor: Milan Kundera Hodnocení:7 / 10 1. ledna 2005, 0:00 | Recenze | Dave

Dostal se mi do ruky neoficiální „pirátský“ překlad této knížky (Kundera poslední dobou píše knížky ve francouzštině a překlady do češtiny chce dělat sám, otázka je, zda se na ně ještě nekdy dostane) a musím říct, že překlad je proveden velmi dobře. Přestože jsem od Kundery již několik knížek četl, nenarazil jsem na žádné zarážející pasáže či termíny a kdybych nevěděl, že překlad nedělal sám Kundera, nepoznal bych to.

Knížka samotná mě ale bohužel příliš nenadchla, možná proto, že jsem měl ve světle předchozích Kunderových románů příliš velké očekávání. S klasickou přemýšlivostí a s analyzováním každé situace přemýšlí Kundera v románu o vztazích mezi lidmi, o jejich blízkosti a vzdálenosti a o tom, že ačkoliv můžeme žít vedle blízkého člověka několik let, nemusíme ho ve skutečnosti vůbec znát.

Kunderovy vývody a myšlenkové pochody mě zde ale příliš neoslovovaly a nejasný, trochu bizardní a do ztracena zabíhající konec můj výsledný dojem z knížky ještě snížil.


Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com