David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Napil se a pohlédl na mne obrovskýma modrýma očima, které seděly v jeho obličeji jako kus nebe. „Nikdy toho nechtěj moc vědět! Čím méně toho člověk ví, tím snadněji se mu žije. Vědění činí člověka svobodným – ale nešťastným. Pojď, napij se se mnou na naivnost, hloupost a na to, co k tomu patří – na lásku, na víru v budoucnost, na sny o štěstí – na nádhernou hloupost, na ztracený ráj.“

— Erich Maria Remarque

Tisíc sluncí

Autor: Alex Scarrow Hodnocení:5 / 10 20. února 2012, 10:46 | Recenze | Dave

Tisíc sluncí

V pozadí celé knížky stojí jeden velmi zajímavý nápad. Co by se na sklonku druhé světové války stalo, kdyby se podařilo Nacistům vyvinout atomovou bombu a stihli ji použít proti spojencům? Když se k tomu přidá ještě Němci ukořistěný americký bombardér schopný doletěd až do Ameriky, vypadá to, že je na dobrou zápletku slušně zaděláno. Jenže to by se jí musel chopit nějaký schopný spisovatel, kterým ale podle mě Alex Scarrow bohužel není. Celou pointu knížky vyzradil už v první kapitole, jeho styl psaní je příliš lopotný a křečovitý. Závěrečné rádobydramatické přeskakování v ději z místa na místo se příliš nepovedlo a konec příběhu vyzněl do ztracena. Když k tomu připočítám velmi nepovedený český překlad, který vypadá, že ho dělal nějaký student se slovníkem jako bokovku, tak z toho vychází dost nepovedená knížka, která má sice pár světlých a čtivých míst, ale jako celek propadá. Po další knížce od tohoto spisovatele už určitě nesáhnu.


1 komentář »

  1. Ahoj, četla jsem tvou recenzi na tuto knihu. Asi se budeš divit, ale ten student, co to překládal jako bokovku, jsem já. A dost jsem si s tím vyhrála, byl to sice můj první překlad, ale moc mne bavil a tvoje znevažování cizí práce je trochu divné, když jsi schopen napsat cosi o plachých rukou na ubruse a lodivodech. Mimochodem, mám publikované i verše, takže vím, o čem mluvím. Trochu přemýšlej, dřív než na lidi začneš házet špínu a měj trochu sebekritiky. Dík.

    Komentář by Mallory — 5. 4. 2016 @ 20:31

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com