David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Kluci si to samozřejmě rozdělili a spí na střídačku. Ten je ale malinkej! Táta na plný úvazek. Kubík se prokopává rád, narozdíl od Matyáše v jeho věku. Naše dvě miminka. Zívanec po svačině.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Jsou okraje lavóru přes které skořápka se svíčkou nemůže.
Jsou okovy vzpomínek přes které duše dál klopýtat nemůže.
Jsou brány a dvířka a zdi přes které může se tam – zpátky se nemůže.
Jsou okovy vzpomínek přes které duše dál klopýtat nemůže.

— Mňága a Žďorp

Tisíc sluncí

Autor: Alex Scarrow Hodnocení:5 / 10 20. února 2012, 10:46 | Recenze | Dave

Tisíc sluncí

V pozadí celé knížky stojí jeden velmi zajímavý nápad. Co by se na sklonku druhé světové války stalo, kdyby se podařilo Nacistům vyvinout atomovou bombu a stihli ji použít proti spojencům? Když se k tomu přidá ještě Němci ukořistěný americký bombardér schopný doletěd až do Ameriky, vypadá to, že je na dobrou zápletku slušně zaděláno. Jenže to by se jí musel chopit nějaký schopný spisovatel, kterým ale podle mě Alex Scarrow bohužel není. Celou pointu knížky vyzradil už v první kapitole, jeho styl psaní je příliš lopotný a křečovitý. Závěrečné rádobydramatické přeskakování v ději z místa na místo se příliš nepovedlo a konec příběhu vyzněl do ztracena. Když k tomu připočítám velmi nepovedený český překlad, který vypadá, že ho dělal nějaký student se slovníkem jako bokovku, tak z toho vychází dost nepovedená knížka, která má sice pár světlých a čtivých míst, ale jako celek propadá. Po další knížce od tohoto spisovatele už určitě nesáhnu.


1 komentář »

  1. Ahoj, četla jsem tvou recenzi na tuto knihu. Asi se budeš divit, ale ten student, co to překládal jako bokovku, jsem já. A dost jsem si s tím vyhrála, byl to sice můj první překlad, ale moc mne bavil a tvoje znevažování cizí práce je trochu divné, když jsi schopen napsat cosi o plachých rukou na ubruse a lodivodech. Mimochodem, mám publikované i verše, takže vím, o čem mluvím. Trochu přemýšlej, dřív než na lidi začneš házet špínu a měj trochu sebekritiky. Dík.

    Komentář od Mallory — 5. 4. 2016 @ 20:31

Leave a commentCopyright © 2009–2015 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com