David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Něco jsem žádal. Asi to byl smysl života. Vydal jsem se s Bernardem údolím utrpení na cestu k hoře poznání.
Často jsem byl plný tetelivé úzkosti, strachu a beznaděje. Občas jsem se bál, jestli vůbec můžu jít dál.
Až když přestanete věřit, osud vám někdy nadělí něco z toho, o čem sníte.
Hodně štěstí na té cestě. Per aspera ad astra.

— Josef Formánek

Rozhoupaný dech

Autor: Herta Müllerová Hodnocení:9 / 10 4. ledna 2012, 12:04 | Recenze | Dave

Rozhoupaný dech.

Málo známá část historie Rumunska spadá do konce druhé světové války, kdy již byla země osvobozená rudou armádou. Protože zde žila početná německá menšina, povětšinou sympatizující s Hitlerem, byli všichni tito Němci v produktivním věku za trest deportování do ruských lágrů na nucené práce. Jedním z nich byl i sedmnáctiletý Leo, který odchod z domova zpočátku bral jako vítaný únik z místních poměrů. To ovšem netušil, co všechno ho v příštích letech v pracovním táboře čeká.

Všudypřítomný anděl hladu, který nikdy neodchází, ale naopak stále roste a je zavěšen v měkkém patru úst jako pijavice. Lopata srdcovka, pro kterou platí jednoduchá rovnice: 1 zdvih lopaty = 1 gram chleba. Blechy, vši, nemoci. Všední táborový život, kdy je pro přežití třeba vařit lebedu lesklou bonzatou a směnným obchodem získávat nezbytnou sůl a cukr. Tvrdá ruská zima, kdy přicházejí omrzliny, i horké slunce letní stepi.

A když Rusové Lea a ostatní přeživší internované Němce několik let po skončení války konečně pustili domů, zjistili, že návratem pro ně nic nekončí a ruský lágr si ve svých hlavách ponesou až do konce života… Výborně napsaná knížka, která se nečetla zrovna lehce, ale obsahovala mnoho životního moudra.


Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com