David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Tu však jsem náhle viděl, že mohu pro druhého něco znamenat už jenom tím, že tu jsem, a že ten druhý je šťastný protože jsem u něho. Když se to takhle řekne, zní to velmi prostě, ale když pak o tom člověk přemýšlí, je to obrovská věc, která vůbec nemá konce. Je to něco, co člověka může úplně roztrhat a změnit. Je to láska, a přece něco jiného. Něco, pro co lze žít. Pro lásku člověk žít nemůže. Ale pro člověka jistě!

— Erich Maria Remarque

Proces

Autor: Franz Kafka Hodnocení:8 / 10 20. srpna 2009, 13:42 | Recenze | Dave

Proces.

Tento román je docela slušné psycho. Velmi zajímavá studie toho, co dokáže s člověkem udělat neviditelná, neuchopitelná státní soudní mašinerie. Celá knížka je prosycená nezaměnitelnou kafkovskou ponurou, šedou, tíživou atmosférou: procházení starých špinavých domů, zaprášené stísněné půdní prostory, temné místnosti, to vše vytváří pečlivě budovanou atmosféru beznaděje a bezmoci, která semele i kdysi silného a sebevědomého bankovního úředníka tak, že na konci už ani nemá sílu se bránit a jen se odevzdá svému osudu. Proces je hodně pochmurný a depresivní příběh, který se čte poměrně obtížně, ale dá se v něm najít (bohužel) poměrně dost paralel s dnešním světem a za přečtení stojí.


Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com