David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Život je plný zklamání a je to celkem v pořádku. Maso chutná nejlíp po hladu a postel je nejměkčí po těžké cestě.

— Jack London

Pábitelé

Autor: Bohumil Hrabal Hodnocení:7 / 10 18. ledna 2011, 13:24 | Recenze | Dave

Pábitelé.

Druhá Hrabalova sbírka povídek, ve které se opět objevuje zástup všelijakých prapodivných postaviček, většinou strašně ukecaných a chrlících ze sebe jednu prapodivnou historku za druhou. Většina knížky se točí okolo skupiny pojišťovacích agentů, kteří se snaží co nejvíce oškubat všemožné živnostníky nabízením „výhodného“ penzijního pojištění a přitom poslouchají jejich všemožná i nemožná vyprávění a sami často přidávají k dobru ta svoje. Na konci knížky je pár krátkých několikastránkových, ani ne tak povídek, jako spíš obrazů, z různých prostředí, výseky z života zvláštních lidí.

Hrabal byl výtečný znalec lidské povahy a uměl báječně vstřebávat všechy úchylky a libůstky a zvláštnosti různých figurek, aby je pak neopakovatelně přepsal na papír. Přesto mi přišla ústřední povídka knížky příliš dlouhá a rozvleklá; neměla v sobě tolik nápadů, aby udržela dostatečnou pozornost v celé své délce. Ovšem závěrečné povídky, například ta o lidech žijící v měsíční krajině poblíž veliké vápenky, už zase měly klasický hrabalovský švih a spád.


Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com