David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Kluci si to samozřejmě rozdělili a spí na střídačku. Ten je ale malinkej! Táta na plný úvazek. Kubík se prokopává rád, narozdíl od Matyáše v jeho věku. Naše dvě miminka. Zívanec po svačině.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Kdyby přišla doba, v níž by nebylo ani bohatých ani chudých, tak budou ještě vždy moudří a hloupí, lstiví a prostí. Tak tomu vždy bylo a tak tomu bude. Silný postaví svou nohu na šíji slabého a lstivý odejme měšec stříbra hloupému a přiměje prostého, aby pracoval místo něho, neboť člověk je ošemetný a jeho dobrota je polovičatá. Takže pouze člověk, jenž leží natažen a nemůže již povstat, je zouplna dobrý.

— Mika Waltari

Pábitelé

Autor: Bohumil Hrabal Hodnocení:7 / 10 18. ledna 2011, 13:24 | Recenze | Dave

Pábitelé.

Druhá Hrabalova sbírka povídek, ve které se opět objevuje zástup všelijakých prapodivných postaviček, většinou strašně ukecaných a chrlících ze sebe jednu prapodivnou historku za druhou. Většina knížky se točí okolo skupiny pojišťovacích agentů, kteří se snaží co nejvíce oškubat všemožné živnostníky nabízením „výhodného“ penzijního pojištění a přitom poslouchají jejich všemožná i nemožná vyprávění a sami často přidávají k dobru ta svoje. Na konci knížky je pár krátkých několikastránkových, ani ne tak povídek, jako spíš obrazů, z různých prostředí, výseky z života zvláštních lidí.

Hrabal byl výtečný znalec lidské povahy a uměl báječně vstřebávat všechy úchylky a libůstky a zvláštnosti různých figurek, aby je pak neopakovatelně přepsal na papír. Přesto mi přišla ústřední povídka knížky příliš dlouhá a rozvleklá; neměla v sobě tolik nápadů, aby udržela dostatečnou pozornost v celé své délce. Ovšem závěrečné povídky, například ta o lidech žijící v měsíční krajině poblíž veliké vápenky, už zase měly klasický hrabalovský švih a spád.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Leave a commentCopyright © 2009–2015 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com