David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Napil se a pohlédl na mne obrovskýma modrýma očima, které seděly v jeho obličeji jako kus nebe. „Nikdy toho nechtěj moc vědět! Čím méně toho člověk ví, tím snadněji se mu žije. Vědění činí člověka svobodným – ale nešťastným. Pojď, napij se se mnou na naivnost, hloupost a na to, co k tomu patří – na lásku, na víru v budoucnost, na sny o štěstí – na nádhernou hloupost, na ztracený ráj.“

— Erich Maria Remarque

Hory shora

Autor: Radek Jaroš, Arnošt Tabášek Hodnocení:9 / 10 5. ledna 2012, 12:16 | Recenze | Dave

Hory shora.

Radek Jaroš, jeden z našich nejznámějších a nejúspěšnějších horolezců, má za sebou mnoho úspěchů, vylezl bez použití kyslíkových přístrojů na většinu osmitisícovek a o zbylé se dále pokouší. Během mnoha pobytů pod i na nejvyšších horách světa nasbíral množství úžasných zážitků a příběhů. Umí o nich nejen velmi zajímavě vyprávět, ale i strhujícím způsobem psát.

Hory shora jsou poskládané chytrým a oživujícím způsobem – prolínají se v nich pasáže psané novinářem Arnoštem Tabáškem, které vysvětlují okolnosti a pozadí situací, Radek Jaroš pak detailně popisuje konkrétní události a momenty přímo ve stěně nebo v base campu ze sedmi různých osmitisícovek. Příběhy o síle lidské vůle na hranici možností jsou dechberoucí a napsané opravdu výborně. Jaroš se nebojí popisovat i okamžiky vlastní ztráty sil a odhodlání, kdy byl úplně na dně, i momentů, kdy to mezi ním a jeho lezeckými partnery skřípalo, díky čemuž je knížka ještě lepší.

Navíc jsou stránky napěchované fantastickými fotografiemi. Jedinou vadou na kráse je fakt, že fotografie často příliš nekorespondují s textem na stránce, ale přes to se dá velmi snadno přenést a užívat si neuvěřitelná velehorská dobrodružství.


Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com