David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Člověk s sebou nemá vláčet žádné vzpomínky. Jsou těžkým zavazadlem, není-li člověk natolik starý, aby byly tím jediným, co mu zbylo.

— Erich Maria Remarque

Bílý pavouk

Autor: Heinrich Harrer Hodnocení:9 / 10 10. července 2011, 20:38 | Recenze | Dave

Bílý pavouk.

Konečně jsem se dostal k legendární knížce popisující historii slézání severní stěny Eigeru, jednu z nejtěžších a nejnebezpečnějších stěn světa, navíc napsanou jejím prvovýstupcem, známým Heinrichem Harrerem, mimo jiné autora Sedmi let v Tibetu. Bylo to čtení napínavé, dramatické, velmi bohaté a skvěle napsané. První pokusy lezců dvacátých a třicátých let se dnes zdají s tehdejším vybavením naprosto neskutečné, jejich zarputilý boj o život, popsaný podrobně do každého detailu (často bohužel následovaný špatným koncem), to vše se četlo jako úžasný napínavý dobrodružný román, o to úžasnější, že byl do každého detailu podložený skutečnými událostmi. Pokusy o záchranu lezců uvíznuvších ve stěně byly nemálo dobrodružné. Škoda jen, že vyprávění začíná být s přibývajícími výstupy stěnou čím dál tím víc stručnější a úsečnější a ke konci se omezuje prakticky už jen na pouhý výčet výstupů opatřený krátkými poznámkami. Přesto je ale Bílý pavouk skvělá knížka a především pokusy prvních pokušitelů stěny jsou napsané mistrovsky.


Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com