David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Kluci si to samozřejmě rozdělili a spí na střídačku. Ten je ale malinkej! Táta na plný úvazek. Kubík se prokopává rád, narozdíl od Matyáše v jeho věku. Naše dvě miminka. Zívanec po svačině.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Tu však jsem náhle viděl, že mohu pro druhého něco znamenat už jenom tím, že tu jsem, a že ten druhý je šťastný protože jsem u něho. Když se to takhle řekne, zní to velmi prostě, ale když pak o tom člověk přemýšlí, je to obrovská věc, která vůbec nemá konce. Je to něco, co člověka může úplně roztrhat a změnit. Je to láska, a přece něco jiného. Něco, pro co lze žít. Pro lásku člověk žít nemůže. Ale pro člověka jistě!

— Erich Maria Remarque

Bílý pavouk

Autor: Heinrich Harrer Hodnocení:9 / 10 10. července 2011, 20:38 | Recenze | Dave

Bílý pavouk.

Konečně jsem se dostal k legendární knížce popisující historii slézání severní stěny Eigeru, jednu z nejtěžších a nejnebezpečnějších stěn světa, navíc napsanou jejím prvovýstupcem, známým Heinrichem Harrerem, mimo jiné autora Sedmi let v Tibetu. Bylo to čtení napínavé, dramatické, velmi bohaté a skvěle napsané. První pokusy lezců dvacátých a třicátých let se dnes zdají s tehdejším vybavením naprosto neskutečné, jejich zarputilý boj o život, popsaný podrobně do každého detailu (často bohužel následovaný špatným koncem), to vše se četlo jako úžasný napínavý dobrodružný román, o to úžasnější, že byl do každého detailu podložený skutečnými událostmi. Pokusy o záchranu lezců uvíznuvších ve stěně byly nemálo dobrodružné. Škoda jen, že vyprávění začíná být s přibývajícími výstupy stěnou čím dál tím víc stručnější a úsečnější a ke konci se omezuje prakticky už jen na pouhý výčet výstupů opatřený krátkými poznámkami. Přesto je ale Bílý pavouk skvělá knížka a především pokusy prvních pokušitelů stěny jsou napsané mistrovsky.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Leave a commentCopyright © 2009–2015 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com