David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Kluci si to samozřejmě rozdělili a spí na střídačku. Ten je ale malinkej! Táta na plný úvazek. Kubík se prokopává rád, narozdíl od Matyáše v jeho věku. Naše dvě miminka. Zívanec po svačině.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.

— Karel Čapek

Bílý pavouk

Autor: Heinrich Harrer Hodnocení:9 / 10 10. července 2011, 20:38 | Recenze | Dave

Bílý pavouk.

Konečně jsem se dostal k legendární knížce popisující historii slézání severní stěny Eigeru, jednu z nejtěžších a nejnebezpečnějších stěn světa, navíc napsanou jejím prvovýstupcem, známým Heinrichem Harrerem, mimo jiné autora Sedmi let v Tibetu. Bylo to čtení napínavé, dramatické, velmi bohaté a skvěle napsané. První pokusy lezců dvacátých a třicátých let se dnes zdají s tehdejším vybavením naprosto neskutečné, jejich zarputilý boj o život, popsaný podrobně do každého detailu (často bohužel následovaný špatným koncem), to vše se četlo jako úžasný napínavý dobrodružný román, o to úžasnější, že byl do každého detailu podložený skutečnými událostmi. Pokusy o záchranu lezců uvíznuvších ve stěně byly nemálo dobrodružné. Škoda jen, že vyprávění začíná být s přibývajícími výstupy stěnou čím dál tím víc stručnější a úsečnější a ke konci se omezuje prakticky už jen na pouhý výčet výstupů opatřený krátkými poznámkami. Přesto je ale Bílý pavouk skvělá knížka a především pokusy prvních pokušitelů stěny jsou napsané mistrovsky.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Leave a commentCopyright © 2009–2015 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com