Zatímco z prvního dílu Novináře v Číně jsem byla naprosto unesený, jeho pokračování ve mně zanechalo rozporné dojmy. Ačkoliv bylo napěchované zajímavými informacemi, vyprávění už nemělo takový náboj. Hodně zdlouhavě a podrobně se řešila politika, mezinárodní vztahy, cestování a služební pobyty, ať už po Asii mimo Čínu, nebo po Evropě v rámci pořádání různých konferencí. Velký prostor dostalo autorovo stěhování a postupný rozpad rodiny a jeho čím dál tím větší hrubnutí, hulvátství a dokonce sahání po násilí po čínském vzoru. A s tím spojené psychické problémy a obracení se k chlastu. Hrubému vyjadřování na adresu různých českých pohůnků sloužících čínským zájmům asi rozumím, ale i ostrá kritika by se dala vyjádřit slušněji.
Knihu jsem poslouchal v audio podobě a přijde mi jako veliká škoda, že knihu nenamluvil sám autor, ale jeho bratr Miroslav Etzler. Jeho přednes mi vůbec nesedl, často zbytečně přehrával a ke cti mu neslouží ani špatná výslovnost anglických termínů. Úplně se tím vytratila syrovost, autentičnost a naléhavost, kterou jsem cítil při poslechu prvního dílu. Jako malá náplast posloužil fakt, že Tomáš Etzler namluvil alespoň doslov.
Celkový dojem mi ovšem výrazně zlepšil vynikající závěr knihy, který se zaobírá okolnostmi natáčení skvělého celovečerního dokumentu Nebe. Svého času jsem jej viděl v kině a naprosto mě ohromil. Teď jsem poznal vynikajícím způsobem vylíčené dramatické okolnosti jeho vzniku, které na mě udělaly nemenší dojem. Taková porce odhodlání a lásky v jinak nepřívětivé a drsné Číně. A opět jsem si potvrdil, že komunisté jsou zrůdní zločinci.
Napsat komentář