David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.

— Karel Čapek

Eseje

Milamberova paže kolem nich opsala oblouk. „Vy, kteří se tolik těšíte ze smrti a pohany druhých, podívejte se tedy, jak dokážete čelit zkáze!“ Odpovědí mu bylo ostré nadechnutí stovek přihlížejících.
Milamber zvedl jednu ruku nad hlavu a všichni zmlkli. Dokonce i lehký letní vánek utichl. Potom promluvil s nesmírnou vnitřní silou. Při jeho slovech přítomní zbledli, protože jeho hlas zněl, jako kdyby obživla sama smrt a přišla mezi ně. Jeho slova se rozléhala a ozvěna je opakovala znovu a znovu. „Třeste se a zoufejte, neb já jsem MOC!“

Raymond E. Feist, Mág

Má lidská mysl nějakou svou vlastní specifiku?

| Eseje

aneb Není veškeré myšlení jen poněkud „komplikovanější“ reakce na vnější stimuly?

Motto: Na každou otázku existuje jednoduchá, snadno pochopitelná, nesprávná odpověď.

Murphyho zákon

Co je to vlastně myšlení? Co se odehrává v našich mozcích, když přemýšlíme? Je možné tyto procesy zachytit řečí matematiky, fyziky či chemie? Pokud ano, bylo by možné tento jev nějakým způsobem simulovat? Zbytek článku »


Vylodění spojenců v Normandii

| Eseje

Vylodění spojenců v Normandii.

USA a Velká Británie si chtěli postupem roku 1944 zajistit nadvládu v západní Evropě a proto urychlovali přípravy k invazi do severní Francie.

Podle plánu se měli spojenci při operaci OVERLORD vylodit na 80kilometrovém úseku Seinského zálivu, do 20. dne operace vytvořit v Normandii předmostí 100 km široké a asi 110 km hluboké, nashromáždit v něm síly a válečný materiál potřebné pro dobytí severozápadní Francie a potom v součinnosti s vojsky vyloděnými v jižní Francii zahájit rozsáhlý útok na východ, k hranicím Německa.

Přípravy spojenců na vylodění probíhaly za příznivých podmínek, protože Němci soustředili většinu svých sil na sovětsko–německou frontu. Značná část německých vojsk byla také v Jugoslávii, Polsku a dalších evropských okupovaných zemích, kde sílil národně osvobozenecký boj proti okupantům. Zbytek článku »


David Gerrold – Způsob k zešílení

| Eseje

David Gerrold napsal vynikající 4dílnou sérii o napadení Země cizími a nepřátelskými Chtorrany. Momentálně píše další pokračování, ale kdo by chtěl čekat, že… David Gerrold na webu vystavil několik ukázkových nových kapitol. A tyto kapitoly se snažím postupně překládat do češtiny. Zbytek článku »


Život bez masa: rady pro rodiče

| Eseje

Jak předejít masovým problémům

Nelze získat stoprocentní jistotu, že se s masem v rodině nesetkáme. Stejně tak se může objevit mezi dětmi ve škole, v místech trávení volného času (zvláště rizikové) a podobně. Maso a problémy s ním spojené jsou, bohužel, jednou ze součástí dnešního života a tento fakt nelze jakýmkoli zásahem změnit. Není nutné ale propadat panice. To, že se maso vyskytuje v našem okolí, ještě neznamená, že zasáhne zrovna nás. Maso není nic tajemného, nemá nad námi žádnou moc, dokud sami nechceme. Existuje řada opatření, kterými lze účinně riziko masových potíží omezit. Zde jsou některé z nich. Zbytek článku »


Podzimní den

| Eseje

Je ošklivý, pošmourný listopadový den. Venku už se pomalu stmívá. Provazce deště buší do okna. Venku se povalují chuchvalce mlhy. Proud vody tekoucí z děravé okapové roury zuřivě crčí na asfalt před domem. Každou chvíli zabubnují kapky deště do skleněné tabule okna s větší intenzitou, jak se do kapek opírá vítr.

Já stojím v předsíni a natahuji si filcáky, již pevně rozhodnut. Dnes bude konečně můj velký den. Zbytek článku »


Maturák

| Eseje

Kamrlík, naše útočiště

No jó, maturitní ples! Jakej že byl? No super! Všechno vyšlo naprosto úžasně. Výborně. Cože? že byste chtěli taky slyšet, jak to všechno doopravdy bylo? Vážně? Fakt vás to zajímá? No tak já vám to teda řeknu, jo? Dobře, pohodlně se usaďte, soustřeďte se a já pomalu spustím. Hlavně si dejte pozor, aby jste se moc nenudili, protože to by pak nebylo to vono vořechový. Stačí jenom hejknout a já si sbalím svoje fidlátka a půjdu. Takže pozóóór, deme na to.

Tak kde začít? Vezmeme to hezky popořadě. Všechno se to rozeběhlo před sedmi lety. Vlastně už o dost dřív, už je to osmnáct let, co se to všechno spustilo. že už tak dávno? Nám se to taky nechce věřit, vždyť to uběhlo tak šíleně rychle! Pamatuju si nás v primě. Třicet vyjevených dětiček, většinou bláhově naivních. Když se teď dívám na naše staré fotky, tak nemůžu věřit svým očím, jak jsme se všichni strašně změnili. Ale už začínám bejt sentimentální a tak tu historii už vemu zkrátka. Někteří z nás během těch dlouhých a přece tak krátkých sedmi let odešli, jiní se naopak přidali. A zbylá parta šestadvaceti lidí to doklepala až do dneška. Zbytek článku »
Copyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com