David CimbůrekPřihlášení


Nové obrázky

Mapa trasy. Docházím za posledního světla, Dukovany v dálce jedou naplno. Pěkné rampouchy nad potokem. Víckovský vodopád. Pozůstatky hradu Víckov. Poslední sluneční paprsky cestou na Víckov.

Počasí v Brně

In-počasí

Citát

Člověk s sebou nemá vláčet žádné vzpomínky. Jsou těžkým zavazadlem, není-li člověk natolik starý, aby byly tím jediným, co mu zbylo.

— Erich Maria Remarque

Skandinávský deník

16. října 2011, 15:38 | Cestování, Treky, Voda | Dave

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Rogen, Femundsmarka.

Už mnoho měsíců jsme plánovali cestu na sever. Daleký sever, až tam, kde je nebe vysoké a mraky mají zvláštní hloubku. Tam, kde je krajina opuštěná, tam, kde za celý den přeběhne přes cestu pouze stádo sobů a je slyšet jen vítr v korunách borovic. Tam, kde je voda nesčetných jezer průzračně čistá a zároveň rašelinově temná. Tam, kde může člověk úplně vypnout a nechat se unášet pomalým rytmem podzimní přírody.

Dlouho jsme kvůli různým neočekávaným komplikacím nevěřili, že se nám výprava opravdu podaří uskutečnit. Nakonec ale vše na poslední chvíli klaplo a my jsme si mohli dva týdny užívat krásy severské krajiny.

Chata Revbua.

Na pomezí Švédska a Norska se rozkládají rezervace Rogen, Femundsmarka a další. My jsme tu strávili několik kouzelných dní, částečně v lodích na jezerech, částečně pěšky, v sevření kouzelně zbarvené, pro nás nezvykle vypadající, usínající krajiny. Noci byly dlouhé, čas se tu zpomalil a poklidně plynul ode dne ke dni.

Počasí bylo klasicky severské, chvíli pršelo a během okamžiku už se zase ukázalo slunko, užili jsme si i mráz a sníh. Spali jsme v prázdných chatách a srubech umístěných v malebné krajině na březích jezer. Příroda zde byla zvláštně kouzelná – s dalekýmí výhledy, posetá nekonečným mořem lišejníkem obrostlých kamenů, porostlá řídkými borovými lesy a propletená sítí jezer, jezírek, rašelinišť a mokřad. Pobyt zde byl příjemně uklidňující a náramně nám dobil všedními starostmi vypotřebované baterky.

Následující den

Další porce fotografií je vystavená na Picase.

video

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

1 komentář »

  1. Zajímavé vyprávění, jen pár připomínek bych měl. Roros jsme navštívili 3x a vždy nám připadal nádherný i když třeba pršelo. U fotek mě chybí detaily kterých by se jistě našlo dost a dost a také postrádám jejich lepší zpracování, např srovnání horizontu, či ostření. Jinak pochvala.

    Komentář by Pavel Hanžl — 12. 6. 2016 @ 10:10

Napsat komentářCopyright © 2009–2021 David Cimbůrek, david.cimburek (at) gmail.com